Jak stworzyć dach odporny na wichury?
Dach to element budynku, który odpowiada za zabezpieczenie go przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych w tym przede wszystkim opadów atmosferycznych oraz silnego wiatru. Problemem okazuje się tu zarówno siła z jaką napiera on na całą konstrukcję oraz zastosowane poszycie, jak i wytwarzana w czasie wichur wskutek różnicy ciśnień siła ssąca, która łatwo może zerwać lub uszkodzić ułożone pokrycie. Niezawodną metodą na zabezpieczenie się przed tego rodzaju zdarzeniami jest właściwy wybór materiału oraz skorzystanie z pomocy doświadczonego wykonawcy zajmującego się usługami dekarskimi. We Wrocławiu w pracach tego typu specjalizuje się firma Lofft. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak sprawić, by dach był odporny na uszkodzenie.
Jak zapewnić właściwą wytrzymałość pokrycia na działanie wiatru?
Elementami, które mają największe znaczenie dla właściwego radzenia sobie z siłą naporu wiatru, jest odpowiednio zaprojektowana i wykonana więźba dachowa, która powinna przenosić pojawiające się obciążenia na konstrukcję budynku, a zwłaszcza na jego ściany zewnętrzne. Efekt ten uzyskuje się przez odpowiedni dobór przekroju belek i prawidłowe ich łączenie, a także dobre oparcie o ściankę kolankową lub wieniec zależnie od wybranego projektu architektonicznego.
Co ma znaczenia dla odporności na siłę ssącą wiatru?
Dla znoszenia wysokiej siły ssącej wiatru najlepiej zastosować jedno z pokryć ciężkich. W grę wchodzi tu przede wszystkim dachówka betonowa lub ceramiczna, która z racji sposobu mocowania może wytwarzać efekt klawiszowania, czyli wahadłowego unoszenia się poszczególnych elementów ku górze, co zmniejsza ciśnienie i przekłada się na redukcję sił działających na pokrycie. Alternatywą może się okazać zastosowanie niezwykle ciężkiego łupka, który jest jednak wybierany bardzo rzadko z uwagi na swoją stosunkowo wysoką cenę i ograniczoną dostępność.