Pokrycia dachowe z blachy - gdzie i kiedy się sprawdzają? Rodzaje blachy do pokryć dachowych
Blachy dachowe są najchętniej wybieranym materiałem na dach. I trudno się dziwić. Dobrze imitują tradycyjną dachówkę i są od niej znacznie lżejsze, co ma znaczenie w przypadku ewentualnej konieczności wymiany pokrycia. Ponadto, są dostępne w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu nadają budynkowi indywidualny charakter.
Rodzaje pokryć dachowych
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pokryć dachowych, których wybór powinien być dopasowany do kształtu dachu. Jednym z nich jest blachodachówka, która sprawdzi się na prostych, dużych dachach o wyraźnym nachyleniu. Łączy w sobie trwałość i elegancję oraz jest bardzo popularna jako pokrycie dachowe domów jednorodzinnych.
Kolejnym rodzajem pokrycia jest blacha płaska. Wbrew nazwie, jest ona wykorzystywana nie tylko na dachach płaskich, lecz także tam, gdzie spad jest bardzo niewielki lub dość duży. Jest lekka i stosunkowo łatwa w montażu. Blacha płaska cechuje się dużą elastycznością i możliwością dopasowania do kształtu dachu.
Gdzie sprawdzą się pokrycia dachowe?
Do wyboru jest także blacha trapezowa. To nowoczesne pokrycie dachowe, która wyróżnia się kształtem trapezu, sprawdzi się na dachach o nachyleniu pomiędzy 5 a 13 stopni. Jest także wykorzystywana do wykończenia elewacji. Na rynku są także dostępne płytki dachowe znajdujące zastosowanie w przypadku skomplikowanych dachów, z dużą ilością nadbudówek.
Trwałość pokryć dachowych z blachy zależna jest od wykorzystanego metalu. Najbardziej wytrzymałe są blachy miedziane i blachy cynkowo-tytanowe, które mogą przetrwać ponad 100 lat. Pokrycia aluminiowe mogą wytrzymać do 50 lat. Najmniej wytrzymałe są blachy stalowe. Lekkie pokrycia z blachy nie są polecane do stosowania nad morzem, gdzie są bardziej narażone na korozję oraz uszkodzenie na skutek silnego wiatru.